Grupy parafialne - informacje ogólne

2018-11-16

Spotkania grup parafialnych:

Ruch Światło - Życie - informacje ogólne
Ruch Światło – Życie nazywany jest oazą. A co to jest oaza, z czym się ona kojarzy?
To miejsce, pośród rozgrzanych palącym słońcem piasków pustyni, w którym znajdujemy wodę i pożywienie. Oaza to obszar obfitujący w bujną zieleń, która koi zmęczonego podróżnika swoim unikalnym mikroklimatem i zaprasza do odpoczynku.
Czym jest zatem Ruch Światło – Życie? To miejsce gdzie wśród pustyni codzienności, zabiegania, monotonii obowiązków znajdujemy Życie w obfitości dzięki odnowieniu relacji z Bogiem, nieustannym doświadczaniu Jego miłości, oraz wsparciu jakim obdarzają nas poszczególni członkowie Wspólnoty.
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła powstałym po Soborze Watykańskim II. Założył go kapłan naszej diecezji - sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch ten gromadzi młodzież, dorosłych oraz kapłanów, którzy pełniąc funkcje moderatorów podejmują odpowiedzialność za wspólnotę. Ruch Światło-Życie zasadniczo składa się z dwóch dopełniających się gałęzi: Domowego Kościoła (dla rodzin) i Oazy Żywego Kościoła (tzw. oazy młodzieżowej).

Ruch Światło-Życie - młodzież
 

Ministranci

Zawołanie „Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie” jest najbardziej rozpoznawalnym „znakiem” wspólnoty ministrantów. To właśnie Chrystusowi chcemy służyć. Obecnemu w Eucharystii i w drugim człowieku. To podstawowa dewiza naszej wspólnoty. Bez służebnej miłości do Jezusa i człowieka, trudno nazwać się ministrantem.

W naszej parafii aktualnie służy blisko 30 ministrantów. Staż służby poszczególnych ministrantów, ich doświadczenie w służbie, a także powierzone im zadania, dla sprawności funkcjonowania wspólnoty „dzielą” ją (pozytywnie) na 3 grupy wiekowo – zadaniowe. Opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza  jest ks. Mirosław Rataj.

Animatorzy. To najbliższe „ciało” doradcze księdza opiekuna. W każdy wtorek omawiamy czekające nas zadania i wyzwania. W soboty podczas zbiórki ministrantów młodszych prowadzą zajęcia w małych grupach. Jednak decydującą cechą animatora jest jego dyspozycyjność i oddanie dla dobra wspólnoty. Każdy Animator jest także Lektorem i może sprawować wszystkie posługi przypisane służbie liturgicznej. Zwykle podejmuje te spośród nich, które wymagają największego wyczucia, wiedzy i umiejętności.  Ich posługa jest więc w pewien sposób "wzorcowa". Animatorzy powinni też troszczyć się o bieżące potrzeby parafii i służyć pomocą także w sprawach niezwiązanych z liturgią. Szatą liturgiczną każdego animatora jest biała alba lektorska przewiązana na biodrach szerokim pasem. Znakiem szczególnej posługi i zobowiązania do świadectwa jest dla animatora noszony przez niego na piersi w zgromadzeniu liturgicznym krzyż. W tej chwili w naszej wspólnocie mamy 3 animatorów (w rzeczywistości jest nas 7, ale czterech spośród nas ze względu na pracę/studia i inne okoliczności nie może w pełni angażować się w życie Wspólnoty na co dzień).
Drugą grupą wiekowo-zadaniową są: Lektorzy. To młodzieńcy z gimnazjum, liceum, studenci a także młodzież już pracująca. Ich głównym powołaniem jest posługa Słowa Bożego podczas Eucharystii. Podejmują oni także większość odpowiedzialnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym podczas ważniejszych świąt i uroczystości, noszą kadzidło i nawikulum (łódkę z mirrą), przygotowują Ołtarz, wnoszą Księgę Słowa Bożego... Lektorzy starsi mają swoje spotkania we wtorki o 19:00 w Wieczerniku bądź salce oazowej. Kandydaci do posługi Lektora (przeważnie uczniowie gimnazjum) mogą formować się podczas prowadzonego (gdy jest taka potrzeba) specjalnie dla nich Kursu Lektora. Podczas liturgii lektorzy ubierają się w białe alby przewiązane białym sznurkiem (cingulum). Obecnie mamy około 15 lektorów.
Trzecią grupą wiekową i zadaniową są: Ministranci młodsi. Mają swoje spotkania w soboty o godz. 9.00. Wszystkich chętnych do grona ministrantów zapraszamy w tym właśnie czasie. Ministranci młodsi formują się w małych grupach. Nazwa "młodsi" może mylić czytającego. To właśnie ci chłopcy są na pierwszej linii „ognia” służby. To oni wypełniają tygodniowy plan służby i ich obecność, bądź nieobecność, wydaje świadectwo o rzetelności wspólnoty. Właściwym strojem ministranta jest biała komża oraz sutanka i kołnierz (pelerynka) w kolorze zgodnym z kolorem liturgicznym. Kandydaci na ministrantów przez czas próby służą bez kołnierza, który zostaje im uroczyście nałożony podczas specjalnej, uroczystej liturgii; wtedy to stają się w pełni ministrantami i mogą już podejmować posługi przy Ołtarzu. Ministrantów młodszych jest w naszej parafii około 20.
Oczywiście życie naszej Wspólnoty nie kończy się na służbie przy Ołtarzu, lecz siły czerpane z Eucharystii promieniują na całe nasze codzienne życie. W przeszłości bardzo długi czas korzystaliśmy z sali gimnastycznej. Poza tym wyjeżdżamy w ciągu roku na różne wycieczki i kilkudniowe wakacyjne obozy. Gdy pogoda dopisuje, spotykamy się na dworze, by pograć w piłkę. Czasami chodzimy razem do kina. W soboty po zbiórkach gramy w piłkarzyki i bilarda. Nasze codzienne życie nie jest więc nudne.
Zapraszamy serdecznie wszystkich do naszej Wspólnoty oraz na naszą stronę internetową!

Duszpasterstwo Akademickie
Witaj! Jesteśmy grupą młodych ludzi – studenci, absolwenci, młodzież pracująca, których łączy przede wszystkim zainteresowanie życiem Kościoła i chęć świadomego przeżywania wiary. Korzenie naszej wspólnoty sięgają już roku 2008 i naszych pierwszych prób aktorskich na deskach sceny domu katechetycznego. W tym roku formacyjnym, w skromnym, zaledwie kilkuosobowym składzie , proponujemy cykl spotkań tematycznych na temat naszej wiary, ekumenizmu, zagrożeń duchowych itp. Nie zabraknie także wspólnej modlitwy, kultowych ciastek i herbaty. Spotykamy się dwa razy w miesiącu, a każde spotkanie jest wcześniej zapowiedziane w niedzielnych ogłoszeniach parafialnych. Ponadto, krótkie podsumowanie naszych dyskusji znajdziecie w parafialnym „Krzyżyku”. Naszym opiekunem jest ks. dr Marcin Moj. Szukasz merytorycznych odpowiedzi na pytania? Chcesz podzielić się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniem? A może masz wątpliwości? Zapraszamy!

Grupy

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 29.04.2024