Grupy parafialne - informacje ogólne

2018-11-16

Spotkania grup parafialnych:

Ruch Światło - Życie - informacje ogólne
Ruch Światło – Życie nazywany jest oazą. A co to jest oaza, z czym się ona kojarzy?
To miejsce, pośród rozgrzanych palącym słońcem piasków pustyni, w którym znajdujemy wodę i pożywienie. Oaza to obszar obfitujący w bujną zieleń, która koi zmęczonego podróżnika swoim unikalnym mikroklimatem i zaprasza do odpoczynku.
Czym jest zatem Ruch Światło – Życie? To miejsce gdzie wśród pustyni codzienności, zabiegania, monotonii obowiązków znajdujemy Życie w obfitości dzięki odnowieniu relacji z Bogiem, nieustannym doświadczaniu Jego miłości, oraz wsparciu jakim obdarzają nas poszczególni członkowie Wspólnoty.
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła powstałym po Soborze Watykańskim II. Założył go kapłan naszej diecezji - sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch ten gromadzi młodzież, dorosłych oraz kapłanów, którzy pełniąc funkcje moderatorów podejmują odpowiedzialność za wspólnotę. Ruch Światło-Życie zasadniczo składa się z dwóch dopełniających się gałęzi: Domowego Kościoła (dla rodzin) i Oazy Żywego Kościoła (tzw. oazy młodzieżowej).

Ruch Światło-Życie - młodzież
Kim jesteście?
Jesteśmy grupą młodych ludzi (młodych wiekiem, a na pewno młodych duchem), którzy pośród tego świata szukają czegoś więcej - przyjaźni, doświadczenia Pana Boga, dobrej zabawy i prawdziwej radości.
Co i kiedy robicie?
Gromadzimy się w każdy piątek na mszy świętej o godzinie 18:00. Eucharystia stanowi źródło i szczyt naszego życia - jeśli ktoś nie wierzy, niech przyjdzie, a zrozumie. :)
Po mszy udajemy się do salki oazowej (na drugim piętrze domu katechetycznego), by tam modlitwą rozpocząć kolejną część naszego spotkania. Moc Ducha Świętego, jak pisze apostoł Paweł w Liście do Efezjan, jest niezbędna, aby znosić siebie nawzajem w miłości (por. Ef 4, 1-3), a jest kogo znosić, ponieważ nasza wspólnota liczy czasem ponad 20 osób zróżnicowanych wiekowo. Najmłodsi oazowicze to osoby z pierwszej klasy gimnazjum, najstarsi… nie ma ograniczenia! Oni też wyglądają na gimnazjalistów, no może na trzecią klasę liceum, chociaż studiują lub pracują, lub robią to i to naraz. Wszystkich nas łączy jednak jedno - zawsze jesteśmy na siebie otwarci, wspieramy się i razem bawimy.
Podstawą naszej rocznej formacji są cotygodniowe spotkania w małych grupach, prowadzone przez animatorów, dążących do doskonałości własnej i osób im powierzonych. Animator wzięło się od animare, co po łacinie znaczy: ożywiać, zachęcać, inspirować. Toteż staramy się wzajemnie ożywiać wspólną rozmową, zachęcać swoim przykładem i dobrym słowem oraz inspirować tym, co mówi do nas Pan Bóg poprzez swoje Słowo i codzienne małe znaki, które daje nam poprzez innych ludzi.
Gromadzimy się także na spotkaniach ogólnych, gdzie poznajemy nowe formy modlitwy, uczymy się śpiewać lub bawimy w gry i zabawy, znane być może z przedszkola lub letnich obozów.
Piątkowe spotkania kończą się Apelem jasnogórskim o koło godziny 21.00, po którym staramy się odprowadzić najmłodszych oazowiczów do ich domów, ku uciesze Rodziców.
Acha. Ale czy Wy się tam tylko modlicie?
Oczywiście, że nie. Bardzo często spotykamy się na wspólnych imprezach, spacerach, ogniskach (to ostatnie raczej nie w porze zimowej). Czasami wspólnie chodzimy do kina. Wyjeżdżamy na wspólne wycieczki.
Po Pasterce razem świętujemy Boże Narodzenie na Opłatku z jedzonkiem, kolędami i prezentami.
Włączamy się w życie naszej Parafii: sprzedajemy Krzyżyk, przynosimy dary, czytamy lub śpiewamy modlitwę wiernych, służymy przy Ołtarzu - wielu z naszych chłopców jest ministrantami... Poza tym pomagamy w sprzątaniu kościoła na święta, o ile zajęcia w szkole nam na to pozwalają (to świetna okazja do wspólnej pracy, ale też śmiechu i radości, no i zawsze są drożdżówki w przerwie ;)).
W wakacje wyjeżdżamy na wyczekiwane przez cały rok rekolekcje, zwykle w górskich okolicach, by tam jeszcze bardziej doświadczyć bliskości Pana Boga, poznać wspaniałych ludzi z całego Śląska (a czasem i całej Polski) oraz wypocząć i nieźle się bawić.
A kto się tym wszystkim zajmuje?
Opiekunem Oazy jest ks. dr Marcin Moj.
Czy można się jeszcze więcej o Was dowiedzieć?
Można. Rozejrzyj się na naszej stronie internetowej www.oaza.parafianawitosa.katowice.pl - tu znajdziesz więcej informacji o nas i, co najważniejsze, zobaczysz, co ciekawego obecnie robimy lub chcemy robić.
Możesz zadać nam pytanie w Księdze gości na naszej stronie, lub po prostu spotkać nas na żywo w piątki lub w niedziele po mszach - zwykle w okolicy wejścia do zakrystii. Możesz też napisać do nas maila.
Najlepiej jednak przyjść w piątek na nasze spotkanie, zobaczyć jak jest naprawdę. To nic nie kosztuje, a na pewno warto.

Ministranci
"Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie".
 
Zawołanie „Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie” jest najbardziej rozpoznawalnym „znakiem” wspólnoty ministrantów. To właśnie Chrystusowi chcemy służyć. Obecnemu w Eucharystii i w drugim człowieku. To podstawowa dewiza naszej wspólnoty. Bez służebnej miłości do Jezusa i człowieka, trudno nazwać się ministrantem.

W naszej parafii aktualnie służy blisko 30 ministrantów. Staż służby poszczególnych ministrantów, ich doświadczenie w służbie, a także powierzone im zadania, dla sprawności funkcjonowania wspólnoty „dzielą” ją (pozytywnie) na 3 grupy wiekowo – zadaniowe. Opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza  jest ks. Mirosław Rataj.

Animatorzy. To najbliższe „ciało” doradcze księdza opiekuna. W każdy wtorek omawiamy czekające nas zadania i wyzwania. W soboty podczas zbiórki ministrantów młodszych prowadzą zajęcia w małych grupach. Jednak decydującą cechą animatora jest jego dyspozycyjność i oddanie dla dobra wspólnoty. Każdy Animator jest także Lektorem i może sprawować wszystkie posługi przypisane służbie liturgicznej. Zwykle podejmuje te spośród nich, które wymagają największego wyczucia, wiedzy i umiejętności.  Ich posługa jest więc w pewien sposób "wzorcowa". Animatorzy powinni też troszczyć się o bieżące potrzeby parafii i służyć pomocą także w sprawach niezwiązanych z liturgią. Szatą liturgiczną każdego animatora jest biała alba lektorska przewiązana na biodrach szerokim pasem. Znakiem szczególnej posługi i zobowiązania do świadectwa jest dla animatora noszony przez niego na piersi w zgromadzeniu liturgicznym krzyż. W tej chwili w naszej wspólnocie mamy 3 animatorów (w rzeczywistości jest nas 7, ale czterech spośród nas ze względu na pracę/studia i inne okoliczności nie może w pełni angażować się w życie Wspólnoty na co dzień).
Drugą grupą wiekowo-zadaniową są: Lektorzy. To młodzieńcy z gimnazjum, liceum, studenci a także młodzież już pracująca. Ich głównym powołaniem jest posługa Słowa Bożego podczas Eucharystii. Podejmują oni także większość odpowiedzialnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym podczas ważniejszych świąt i uroczystości, noszą kadzidło i nawikulum (łódkę z mirrą), przygotowują Ołtarz, wnoszą Księgę Słowa Bożego... Lektorzy starsi mają swoje spotkania we wtorki o 19:00 w Wieczerniku bądź salce oazowej. Kandydaci do posługi Lektora (przeważnie uczniowie gimnazjum) mogą formować się podczas prowadzonego (gdy jest taka potrzeba) specjalnie dla nich Kursu Lektora. Podczas liturgii lektorzy ubierają się w białe alby przewiązane białym sznurkiem (cingulum). Obecnie mamy około 15 lektorów.
Trzecią grupą wiekową i zadaniową są: Ministranci młodsi. Mają swoje spotkania w soboty o godz. 9.00. Wszystkich chętnych do grona ministrantów zapraszamy w tym właśnie czasie. Ministranci młodsi formują się w małych grupach. Nazwa "młodsi" może mylić czytającego. To właśnie ci chłopcy są na pierwszej linii „ognia” służby. To oni wypełniają tygodniowy plan służby i ich obecność, bądź nieobecność, wydaje świadectwo o rzetelności wspólnoty. Właściwym strojem ministranta jest biała komża oraz sutanka i kołnierz (pelerynka) w kolorze zgodnym z kolorem liturgicznym. Kandydaci na ministrantów przez czas próby służą bez kołnierza, który zostaje im uroczyście nałożony podczas specjalnej, uroczystej liturgii; wtedy to stają się w pełni ministrantami i mogą już podejmować posługi przy Ołtarzu. Ministrantów młodszych jest w naszej parafii około 20.
Oczywiście życie naszej Wspólnoty nie kończy się na służbie przy Ołtarzu, lecz siły czerpane z Eucharystii promieniują na całe nasze codzienne życie. W przeszłości bardzo długi czas korzystaliśmy z sali gimnastycznej. Poza tym wyjeżdżamy w ciągu roku na różne wycieczki i kilkudniowe wakacyjne obozy. Gdy pogoda dopisuje, spotykamy się na dworze, by pograć w piłkę. Czasami chodzimy razem do kina. W soboty po zbiórkach gramy w piłkarzyki i bilarda. Nasze codzienne życie nie jest więc nudne.
Zapraszamy serdecznie wszystkich do naszej Wspólnoty oraz na naszą stronę internetową!
Dzieci Maryi
Szczęść Boże!
Nie wiemy dziś, kiedy odbyło się pierwsze spotkanie Dzieci Maryi, ani jak wielu było jego uczestników. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, minęły pokolenia, Ci, którzy wtedy byli dziećmi, dziś być może mają już swoje dzieci, które tak jak swoi rodzice uczestniczą w spotkaniach Dzieci Maryi. Bo jedno się w naszej grupie nie zmienia – miłość do Boga przez Jego Matkę Maryję. A tą miłość przekazują dzieciom nie tylko katecheci, ale nade wszystko rodzice.
Dlatego i dziś dzieci spotykają się w każdą sobotę o godz. 9.00 by najpierw wspólnie śpiewać na chwałę Pana Boga, potem poznawać Pana Jezusa i wzór do naśladowania jaki daje On nam w swojej Mamie – Maryi, wreszcie wspólne zabawy, nieraz i prace plastyczne budzą w nas radość bycia razem, przecież pamiętamy, że Pan Jezus powiedział, że gdzie dwaj lub trzej gromadzą się w moje imię tam On jest.
Naszym świętem jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia – 8 – go grudnia, w tym dniu przyjmujemy w czasie nabożeństwa do wspólnoty nowe osoby specjalną modlitwą. Znakiem rozpoznawczym jest medalik, o którym możecie się dowiedzieć więcej poniżej. Znak ten zawieszany jest na szyi na różnego koloru wstążkach, które to oznaczają długość uczestnictwa w naszych spotkaniach. Wcale nie znaczy to jednak, że do grupy Dzieci Maryi należy się zapisywać, po prostu trzeba przyjść w sobotę na spotkanie. A spotykamy się nie tylko dla siebie, często bierzemy czynny udział w nabożeństwach: majowych, październikowych, przygotowujemy drogi krzyżowe dla dzieci w Wielkim Poście, często występujemy na Mszach szkolnych albo śpiewamy w trakcie „Rorat”.
W wakacje wyjeżdżamy na rekolekcje letnie. Jest nas około dwadzieścioro dzieci, ale skoro wiemy, że jesteśmy tu z Jezusem i Jego Matką, chcielibyśmy tą radością podzielić się z jak największą liczbą dzieci. Spotkania formacyjne dziś prowadzi ks. Przemysław Piwowarczyk, ale mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się również nowe animatorki. Ale i one muszą kiedyś mieć swoich następców, może jesteś nim Ty. Dlatego zapraszamy do naszej wspólnoty. Do zobaczenia!
Duszpasterstwo Akademickie
Witaj! Jesteśmy grupą młodych ludzi – studenci, absolwenci, młodzież pracująca, których łączy przede wszystkim zainteresowanie życiem Kościoła i chęć świadomego przeżywania wiary. Korzenie naszej wspólnoty sięgają już roku 2008 i naszych pierwszych prób aktorskich na deskach sceny domu katechetycznego. W tym roku formacyjnym, w skromnym, zaledwie kilkuosobowym składzie , proponujemy cykl spotkań tematycznych na temat naszej wiary, ekumenizmu, zagrożeń duchowych itp. Nie zabraknie także wspólnej modlitwy, kultowych ciastek i herbaty. Spotykamy się dwa razy w miesiącu, a każde spotkanie jest wcześniej zapowiedziane w niedzielnych ogłoszeniach parafialnych. Ponadto, krótkie podsumowanie naszych dyskusji znajdziecie w parafialnym „Krzyżyku”. Naszym opiekunem jest ks. dr Marcin Moj. Szukasz merytorycznych odpowiedzi na pytania? Chcesz podzielić się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniem? A może masz wątpliwości? Zapraszamy!

Grupy

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 11.05.2021