Pielgrzymka

2019-10-04

PIELGRZYMKA NA WĘGRY:

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH „AGAVE” tel. 731215097                         www.bpagave.pl

W PROGRAMIE: BUDAPESZT – BALATON - OSTRZYHOM – VYSZEHRAD – TOKAJ –SZENTENDRE – VAC – MISZKOLC – MÁRIABESNYŐ – MARIANOSZTRA – MÁRIAPÓCS

(7 DNI: ZWIEDZANIE I WYPOCZYNEK)

Opieka duchowa: ks. Marcin Moj

TERMIN: 27.06-03.07.2020 r.

CENA:  >37 os. = 1890 zł/os;   >43 os. 1850 zł/os.;   > 49 os. = 1790 zł/os.  

DZIEŃ 1 Wyjazd z miejsca zbiórki (Katowice) w godzinach porannych. Przejazd tranzytowy na Węgry. Przyjazd do OSTRZYHOMIA (ESZTERGOMU) i zwiedzanie imponującej bazyliki. Ta przepięknie zdobiona, budowana przez kilkadziesiąt lat w pierwszej połowie XIX wieku świątynia, powstała na miejscu zniszczonego przez Turków XII – wiecznego kościoła św. Adalberta. To największy kościół na terenie Węgier. Następnie przejazd trasą wzdłuż Dunaju w kierunku Budapesztu. Po drodze panoramiczny postój w VYSZEHRADZIE – wczesnośredniowiecznej stolicy kraju. Zobaczymy m.in. ruiny królewskiego pałacu oraz cytadelę z panoramą doliny Dunaju. Przejazd do Budapesztu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Budapeszcie (lub najbliższej okolicy).

DZIEŃ 2 Śniadanie, po którym przejazd do centrum BUDAPESZTU i zwiedzanie naddunajskiej stolicy. Wjazd na Górę Gellerta, z której roztacza się wspaniała panorama miasta. Spacer do cytadeli i Pomnika Wolności. Następnie wjedziemy na Wzgórze Zamkowe: dziedzińce Zamku Królewskiego, zobaczymy niezwykle ciekawą architektonicznie Basztę Rybacką, zwiedzimy Kościół Macieja (wewnątrz). Odwiedzimy także bazylikę św. Stefana – największą świątynię stolicy noszącą imię pierwszego króla Węgier i przejedziemy reprezentacyjną Aleją Andrássyego (neorenesansowe budynki, Opera Węgierska, Muzeum Terroru) na Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia. Czas wolny na zakup pamiątek. Obiadokolacja, po której nocny rejs po Dunaju z niezwykłą panoramą przepięknie iluminowanego miasta. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 3 Śniadanie, po którym wykwaterowanie i kontynuacja zwiedzania BUDAPESZTU. Nawiedzimy tzw. Kościół Skalny zlokalizowany u podnóża Góry Gellerta. Msza Św. Zobaczymy kaplice w grocie, która w 1951 r. została zamurowana i dopiero 6 czerwca 1992 r. kościół ponownie został konsekrowany a jego patronem został opiekun zakonu paulinów św. Paweł Pierwszy Pustelnik. W jednej z kaplic umieszczono wizerunek częstochowskiej Czarnej Madonny, podarowany zakonowi przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Następnie przejazd nad JEZIORO BALATON – największe jezioro Węgier i Europy Środkowej, nazywane często „węgierskim morzem”. Spacer po urokliwym miasteczku TIHANY. Zwiedzanie założonego w poł. XI w. Klasztoru Benedyktynów i spacer na legendarne „Wzgórze Echa”. Półwysep Tihany ze wzgórzem, na którym znajduje się Opactwo Benedyktynów to miejsce, z którego rozciąga się wspaniały widok na jezioro i okolicę. Obiadokolacja i nocleg w hotelu nad Balatonem.

DZIEŃ 4 Śniadanie, po którym msza święta i kontynuacja pobytu nad Balatonem. Czas na rekreację, plażowanie, spacery po miasteczku. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5 Śniadanie, po którym przejazd do MÁRIABESNYŐ jednego z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych na Węgrzech. Zobaczymy barokowy klasztor kapucynów, nawiedzimy kościół Najświętszej Maryi Panny. Msza Św. Następnie przejazd do GÖDÖLLŐ - byłej rezydencji cesarza Józefa i królowej Elżbiety, czyli kochanej przez Węgrów pięknej Sissi (spacer po parku). Następnie przejazd do jednego z najsłynniejszych regionów winiarskich Węgier i degustacja słynnych lokalnych win (wina tokajskie są cenione od wieków a Tokaj Aszú nazywany jest „winem królów i królem win”) w jednej z piwnic winnych w okolicy TOKAJU. Spacer po pięknie położonym u podnóża powulkanicznego wzgórza mieście, które szczyci się tytułem „Międzynarodowego Miasta Wina i Winorośli”: pomnik Bachusa, kościół z Czarną Madonną, punkt widokowy na rzekę Cisa i wpadającą do niej rzekę Bodrog. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6 Śniadanie, po którym odwiedzimy MÁRIAPÓCS – Sanktuarium Maryjne, które zasłynęło w związku z płacząca ikoną Maryi. Od 1946 r. cudowny obraz jest umieszczony w nowo wniesionym ołtarzu bocznym Bazyliki. Dnia 18.08.1991 r. przybył tu papież Jan Paweł II, którą to wizytę upamiętnia park noszący imię Świętego. Przejazd do miasta MISZKOLC, gdzie zobaczymy m.in. ruiny zamku Diósgyőr – „Zamku Królowych”, kościół minorytów i ratusz. Następnie czas wolny na kąpiel i relaks w słynnym kompleksie basenów termalnych MISZKOLC TAPOLCA. To wyjątkowe i unikatowe światowej sławy Kąpielisko Termalne utworzono w grotach w naturalnym labiryncie skalnym. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7 Śniadanie, po którym przejazd do SZENTENDRE. Spacer po urokliwym miasteczku znanym jako stolica marcepanu z uwagi na rosnące w okolicy migdałowce. Zobaczymy m.in. główny plac miejski z barokową i rokokową zabudową, krzyż morowy z 1763 r., liczne cerkwie prawosławne wybudowane z uwagi na dawne osadnictwo serbskie, najstarszy na Węgrzech zegar słoneczny, muzeum marcepanu. Następnie przejazd do VAC – miasta położonego w malowniczym zakolu rzeki Dunaj. W XI wieku na polecenie ówczesnego króla Węgier – Świętego Stefana zwanego Węgierskim miasto stało się siedzibą biskupstwa. Zobaczymy zbudowaną w latach 1763–1777 monumentalną barokową katedrę z freskami Maulbertscha oraz jedyny na Węgrzech (zbudowany z okazji wizyty Marii Teresy) Łuk Triumfalny. Na koniec wizyta w MARIANOSZTRA i modlitwa przed Obrazem Matki Bożej - Wielkiej Pani Węgier. To słynne węgierskie sanktuarium paulinów, skąd w 1382 r. dotarli oni na Jasna Górę tworząc częstochowski klasztor. Przejazd tranzytowy przez Słowację i powrót do Polski do miejsca zbiórki w późnych godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

•             6 noclegów w hotelach **/*** (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami);

•             6 śniadań i 6 obiadokolacji;

•             przejazd autokarem turystycznym;

•             opiekę pilota;

•             ubezpieczenie KL do 10.000 Euro, NNW do 2.000 Euro i bagaż do 200 Euro;

Cena nie zawiera:

•             biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za lokalnych przewodników, taksę klimatyczną w hotelach, degustację wina, rejs wieczorny po Dunaju, biletu wstępu na baseny w Miszkolcu i wypożyczenie systemu tour-guide ok. 100 Euro (płatne u pilota w autokarze);

•             dodatkowych ubezpieczeń np. od kosztów rezygnacji z przyczyn losowych (2,8% ceny lub 3,2% ceny z opcją chorób przewlekłych – możliwość wykupienia ubezpieczenia do 7 dni od daty zapisu na pielgrzymkę), następstw chorób przewlekłych i nowotworowych (15 zł /os. – możliwość wykupienia do 4 dni przed wyjazdem);

•             napoi do obiadokolacji (w hotelach zazwyczaj dodatkowo płatne);

•             dopłaty do pokoju jednoosobowego (450 zł);

Uwagi: Program jest ramowy i kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc czy obiektów może ulec zmianie (decyduje pilot w porozumieniu z lokalnymi przewodnikami). Do wyjazdu niezbędny jest dowód osobisty lub paszport (ważny minimum 60 dni od daty powrotu do kraju). Jest to program pielgrzymkowy realizowany pod opieką Kapłana, z możliwością udziału w codziennej Mszy Świętej oraz modlitwą.

Zapisy w kancelarii parafialnej do 6.12.2019 r. wraz z zaliczką 400 zł.

Pielgrzymka

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

1

2

3

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 16.10.2019